Lizbon Cad. No: 33/4-5 Aşağı Öveçler Çankaya / Ankara

Video Mapping ile Tanışın!

Video mapping, arttırılmış gerçeklik gibi uygulamalarda kullanılan bir projeksiyon tekniğidir. Bu teknikte genellikle düzensiz şekilli nesnelerin video projeksiyonunda kullanılmak üzere bir ekran yüzeyine uyarlamak amaçlanır. Uyarlanacak nesneler iç mekanlarda bulunan küçük nesneler, binalar ya da tiyatro sahneleri olabilir.

Video Mapping Nasıl Yapılır?

Video mapping yazılımı özel bir teknolojiyle geliştirilmiştir. Video mapping için iki ya da üç boyutlu bir nesne yansıtılacağı ortamı taklit eden bir sanal programla eşlenir. Video mapping teknolojisi herhangi bir görüntüyü eşlenecek nesnenin yüzeyine sığdırmak için bir projektörden yararlanabilir. Böylece optik yanılsamalar yapılabilir ve ekstra boyutlar kazandırılabilir. Video mapping uzmanları tarafından hareket etkileşimleri de eklenebilir. Bu tür uygulamalar reklamcılık gibi alanlarda sıklıkla kullanılır. Görsel ve işitsel ögeler bir arada kullanılarak etkileyici sahneler oluşturulur. Uzun bölümlere ayrılan bir gösteri için etkileşimli olmayan ve baştan sonra kesintisiz olarak oynatılabilen, genellikle tek bir statik video tercih edilebilir. Tiyatro gibi gösterilerde ise zaman zaman müdahale edilmesi gereken video serilerinden yararlanılabilir. Bu tür video mapping çeşitlerinde daha çok seyircinin etkileşime girmesini sağlayacak efektlere başvurulur ve interaktif ögelerden yararlanılır.

Video Mapping Gittikçe Popüler Hale Geliyor

Televizyonculuk sektörü ve sinema gibi pek çok alan için video mapping uygulamalarından aktif olarak yararlanılıyor. Özellikle de bilim kurgu türündeki çalışmalarda yönetmenler, sürükleyici ve gerçekçi sahneler yaratmak için bu teknolojiye başvuruyor. Uygun yazılımlarla sahneler üzerinde gerekli değişiklikler yapılarak gerçekçi sahneler izleyicilerle buluşturuluyor. Elektronik dans müziği topluluklarında DJ’lerin müziklerine senkronize görseller eşlik etmesi son zamanlarda popüler hale gelmiştir. Yeni video mapping yazılımları ile gelişmiş görsel efektlerin kullanılması yaygınlaşmaya başlamıştır. Normal video mapping ekranları kullanılsa da bazı görsel sanatçılar 3D kurulumlardan da yararlanmaktadır. Böylece resim ve çizim gibi mevcut görseller video mapping uygulamaları ile yaratıcı bir şekilde buluşmaktadır. Aynı zamanda pek çok sanatçı yaratıcı fikirlerini video mapping teknolojisinden yararlanarak kişisel sergi alanlarına taşıyor. Ressamla, heykeltıraşlar, tiyatro sanatçılar ve görsel sanatlar alanında çalışan diğer kişiler tarafından aktif olarak kullanılan bu sistem, çarpıcı ve etkileyici görseller yaratmanıza olanak tanır. Müze eserlerinin ziyaretçilere etkileşimli bir şekilde sunulması için de bu teknolojiden yararlanılabilir. Ziyaretçilerin eserleri yakından inceleyebilmesi için 3D yansımalar dokunmatik ekranlar üzerine aktarılarak inovatif deneyimler sunan pek çok müze vardır. Eğlence parklarında gerçekçi yolculuklara çıkmak için de video mapping uygulamalarına başvurularak çeşitli temalar yaratılabilir.

Related Posts

Powered by themekiller.com