Lizbon Cad. No: 33/4-5 Aşağı Öveçler Çankaya / Ankara

Tüm Dünya Risk Altında!

Tüm Dünya Risk Altında! Hazirandan İtibaren Siber Saldırılar Artacak! Korunmak için Ne Yapmalı?


Dünya genelinde şirketlere önemli zararlar veren fidye yazılım CryptoLocker’ın ardından, benzer mantıkta çalışan bir diğer fidye yazılım WannaCry saldırıları ile karşı karşıya kalındı. Konunun uzmanları haziran itibariyle her ay yeni bir siber saldırı ile karşı karşıya kalınabileceğine işaret ediyor. Şirketler ve bireysel kullanıcılar risk altında…

Avrupa Polis Ofisi (Europol), fidye yazılımı WannaCry’ın 150 ülkede 200 binden fazla bilgisayarı etkilediğinin açıkladı. Bu açıklamanın ardından daha fazla önem kazanan siber saldırı konusu, sadece ülkemiz için değil, tüm dünya için ciddi bir tehlike yaratıyor. Siber saldırı sonrasında hasarın 4 milyon doları bulması, şirket ve kurumları fidye yazılımlara karşı güvende olabilmek için yatırım yapmaya yönlendiriyor.

WannaCry, İngiltere’den sonra İspanya derken tüm dünyaya yayılmaya başladı. Bu fidye yazılımından etkilenenlerin sayısı giderek artıyor. Uzmanlar saldırının menşei konusunda çok emin olmamakla birlikte okların Kuzey Kore ihtimali üzerinde duruyor.

WannaCry saldırısı CryptoLocker’a göre çok daha büyük etkiler yapıyor. Saldırı gerçekleştikten sonra çözüm bulmak çok zor, ama öncesinde tedbir almak her zaman alınacak zarardan daha az maliyetli olacaktır. Özellikle büyük şirketlerin saldırılar olmadan önlemlerini alması gerekiyor.

Siber saldırılarda risk altında olan sektör finanstan önce, e-ticaret!

Uzmanlar e-ticaret sektörünün siber saldırılarda finanstan önce risk altında olduğu açıklamalarında bulunuyor.  2015 yılında en ağır etkisini gördüğümüz fidye yazılım CryptoLocker saldırısında Türkiye’de ödenen fidye miktarının yaklaşık 30 milyon dolar olduğu söyleniyor. WannaCry saldırısının sonuçları ise yaklaşık 6 ay sonra ortaya çıkacak. CryptoLocker zararlı kod fidye yazılımında herkesten farklı fidye rakamları isteniyordu. WannaCry’da ise ücretin sabit tutuluyor. Bilgilere erişim izni için istenen 300 dolar, iki gün içinde ödenmediği takdirde 600 dolara çıkarılıyor. Verilen süre zarfında ödeme yapılmaması halinde ise dosyalara bir daha erişilemediği mesajı veriliyor. Daha tehditkâr durumda olan WannaCry, CryptoLocker’dan çok daha fazla zarara yol açmış olabilir.

Siber saldırılar haziran ayı itibariyle değişerek devam edecek ve önümüzdeki birkaç yıl popüler konulardan biri olarak kalacak. Günümüzde virüs programını gereksiz bulan şirketlerin varlığı bile söz konusuyken, bir an önce bu alanda bilinçlenmek ve saldırıyı yaşamadan önlem almak gerekiyor.

CryptoLocker, WannaCry ve tanışmak zorunda kalacağımız diğer siber saldılar için tek başına önlem alamazsınız. Profesyonel bir kalkana sahip olmak için uzman ekibimizin desteğini alabilirsiniz.

Powered by themekiller.com