Lizbon Cad. No: 33/4-5 Aşağı Öveçler Çankaya / Ankara

Televizyonlarda Siber Güvenlik Dönemi Başladı!

Yeni nesil akıllı televizyonların internet bağlantısına sahip olması, siber güvenlik amaçlı önlemlerin alınmasını da ihtiyaç haline getirdi. Kişisel bilgileriniz tehlike altında olabilir!


Televizyon, şüphesiz ki bir çağın en önemli buluşlarından biri. Görüntüyü direkt bir noktadan başka bir noktaya aktaran bu cihazlar, aslında bugün yeni olarak karşımıza sunulan birçok cihazın da atası sayılabilir. Gelişen teknolojiyle birlikte yeni nesil akıllı televizyonların sahip olduğu özelliklerse şaşırtıcı boyutlara ulaşmaya başladı. İnternete bağlanabiliyor, farklı işletim sistemleriyle kullanabiliyor, neredeyse telefon ve tabletlerle yaptığımız her şeyi televizyonlar aracılığıyla gerçekleştirebiliyoruz. Ancak internet bağlantısı olduğu için dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı da açık halde olduklarını unutmamak gerekiyor.

Siber korsanlar, internete bağlı olan bu cihazlara internet üzerinden ulaşıp siz farkında olmadan gizliliğinizi tehlikeye atacak faaliyetlere bulunabilir. Hatta televizyonunuz üzerinden girilmiş olan bütün sitelerdeki bilgilere ulaşabilme olanakları da bulunuyor. Bunlara kredi kartı bilgileri de dâhil!

Televizyonlardaki bu güvenlik açığı konusunda en hızlı adımı Güney Koreli dev üretici LG attı. LG webOS 3.5 Manager Smart TV, ABD merkezli bağımsız bir güvenlik sertifikasyon kurumu olan UL tarafından onay aldı. Siber güvenlik sertifikalı ilk smart TV unvanına sahip olan LG webOS 3.5’ten sonra, bu güvenlik sistemini tüm akıllı ev ve akıllı otomasyon ürünlerini için de kullanmayı planlayan LG, diğer TV üreticilerini de siber güvenlik konusunda harekete geçireceğe benziyor.

Powered by themekiller.com