Lizbon Cad. No: 33/4-5 Aşağı Öveçler Çankaya / Ankara

11 Başlıkla Siber Güvenliği Öğrenin!

Siber güvenlik, günümüzün en hassas konularından birisi. Hatta teknolojiyi kullanım boyutlarına bakıldığında neredeyse en önemlisi. Sokakta masum gibi görünen insanların bilgisayar başına geçtiklerinde bir canavara dönüştükleri bir zamanda kendinizi korumanız, korurken sürekli güncellemeniz ve takipte kalmanız gerek.

 

Siber Güvenlik Nedir?

Siber güvenlik dijital saldırılara karşı koruma uygulamasıdır. Siber saldırılar genellikle hassas bilgilere erişmeyi, değiştirmeyi veya yok etmeyi amaçlar.

 

“Neden Benim Bilgilerimi Çalsınlar Ki?”

Size değersiz gelen birtakım bilgiler, bir başkası için çok değerli olabilir ve siber saldırganlar bu bilgilere ulaşmak için ellerinden geleni yaparlar. Gelişen teknoloji ile sadece insan zekasıyla sınırlanan siber ataklar sürekli yenilenir. Bu da sürekli güncellenen akıllı zekaya sahip güvenlik sistemlerini gerektirir.

 

Tehlikenin Boyutları Ne Kadar Büyük?

Kötü amaçlı yazılımların hepsinin kendine özel hasar açma yolu vardır. Genellikle kullanıcı eylemine dayanır. Anlık mesajlaşma, sosyal medya aracılığı ile iletişim gibi yollarla da bilgisayarınıza bulaşabilir.

 

Cep Telefonları İle İletişim

Cep telefonlarının, sosyal medya uygulamalarının yüklenmezse güvenli olduğu düşünülür. Günümüzde artık tüm iletilerde kötü amaçlı yazılım gönderilme ihtimali vardır.

 

Siber Güvenlik Sistemi Katmanlı Olmalıdır

Siber güvenlik sistemi güvende olması gereken her detayda birden fazla koruma katmanına sahip olmalıdır.

 

İnsan Hatalarına Karşı Korunaklı Olmalıdır

Siber güvenlik süreci, insanlar tarafından manuel olarak yaratılan açıklara karşı korunaklı olmalıdır. Çünkü şirin bir kedi görselinin, verileri sünger gibi emen bir trojan olacağını kimse tahmin edemez!

 

Korunmayı Denetleyebilmelidir

Siber güvenlik şifrelerin, verilerin ve yedeklenen her şeyin korunmasını denetler ve bu bilgilere ulaşılmasını engeller.

 

Süreci Tanımalı Tespit Etmeli Ve Kurtulmalıdır

Önceden yaşanmış siber ataklara karşı başa çıkacakları bir korunma programı ilk ihtiyaçtır. Sistemin saldırıları tanımlanması, tehditleri anında yanıtlanması ve kurtulma manevraları geliştirmesi gerekir.

 

Güncellenen Yapay Zekaya Sahip Olmalıdır

Siber atak ve çeşitlerinden korunmak için güncellenen teknolojiye sahip olmak gerekir. Bilgisayar ve akıllı cihazların yanı sıra, ağlar ve bulut gibi uç nokta güvenliğinin de sağlama alınması gerekir.

 

Siber Güvenlik Eğitiminin Sürekliliği Olmalıdır

Siber ataklar kendini tekrar etmez. Sürekli gelişen organizmalar gibidirler. Bu nedenle kişi ya da kurumların sürekli eğitilmesi önemlidir.

 

İhmal Tanımlanamaz Sonuçlar Doğurabilir

Evinize giren hırsız gibi bilgisayarınıza giren yazılım, gözünüzün görmediği dağınıklıklar yaratır. Üstelik ihmal sonucunda çalınan verilerin ne amaçla kullanılacağı da hacker’ın insiyatifine kalır.

Related Posts

Powered by themekiller.com