Lizbon Cad. No: 33/4-5 Aşağı Öveçler Çankaya / Ankara

Görünenden Çok Daha Büyük Bir Tehlike: 5G

5G NEDİR?
Günümüzde mobil teknoloji alanındaki gelişmeler son hızla devam etmektedir. 5G, mobil telefonlarda kullanılan 4G’nin hücresel ağlarında yer alan alt yapı üzerine yeni kurallar çerçevesinde yapılandırılmış son nesil mobil ağ olarak tanımlanmaktadır. 5G teknolojisi nesnelerin interneti ve büyük veri kavramlarının gelişimi ile önem kazanmaya başlayan bir konudur. Mobil teknolojiler hem özel hayatlarınızda hem de iş dünyasında gün geçtikçe daha işlevsel ve kullanılır bir hal almaktadır. 5G teknolojisi de bu ihtiyaç duyulan hızlı internet açığını kapatabilmek adına geliştirilmiştir.
5G TEKNOLOJİSİNİN ETKİLERİ
Dünya’nın pek çok bölgesinde 5G teknolojiye geçiş yapılmaya başlandı. Bunun ile beraber bu teknolojinin getireceği zararlar da tartışılmaya başlanmıştır. Daha önce kullanılan 3G, 4G ağlarında 700 MHz ve 6 MHz arasında frekanslar kullanılmaktaydı. 5G ağında bu oran geliştirilerek 28 GHz ile 100 GHz arasındaki frekanslar çalışmaktadır. Bu gelişim ile beraber bu ağ daha fazla ışın yayarak her an her saniye her yerde olabilecektir. Yani doğada radyasyonun etkilemediği bir alan kalmayacaktır. Maruz kalınacak bu radyasyon doğal ekosistemi, insan hayatını ve hatta atmosferi bile etkileyecektir. Nesnelerin interneti de 5G ile birleşerek ileriki yıllarda hayatlarımıza daha çok etki edecektir. Nesnelerin interneti ile üretilen akıllı teknolojik araçların hepsi birbirlerine bağlı olacak ve cep telefonları gibi tek bir noktadan kontrol edilebilecekler. Bununla birlikte insan vücuduna etki edecek olan radyasyondan kaçış imkansız hale gelecektir.
5G’NİN YAYACAĞI TEHLİKELER
Günümüz çağında internet kullanmayan kişi yoktur. Hayatlarımızı oldukça kolaylaştıran ve hızlandıran bu teknolojiler getirdikleri avantajların yanında zararları ile de beraber gelmektedir. 5G’nin uzmanlar tarafından araştırılıp kesinleşmiş bazı zararları bulunmaktadır.
a) İnsan Vücudunda Deriye Etkisi:
       5G teknolojisinin yayacağı milimetrik dalgaların neredeyse %90 oranından fazlası ter bezlerini etkileyerek dermis ve epidermis tabakası tarafından emilir.  İnsan vücudunun en önemli organı olan kalbin 53-78 GHz frekansları arasında çalışmasını zamanla etkilediği Rusya’ da yapılan bir araştırmada kanıtlanmıştır. 5G teknolojisi insan vücudunun en büyük yapısı olan cildi de etkilemektedir. İnsan vücudunda hücre büyümesini ve bakterilerin antibiyotiklere olan etkisini değiştirerek insan vücudunun bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etki etmektedir. Bu teknolojinin yayacağı farklı ısısal etkilerden dolayı insan vücudunun görme aracı olan göz yüzeyinin altına işleyerek katarak gibi rahatsızlıkların oluşumuna sebebiyet verecektir.
b) 5G’nin Ekosisteme Olan Etkisi
5G teknolojisinin uzun süreli zararları göz önüne alındığında sadece insan sağlığına değil tüm ekosistemi etkileyecektir. Doğada yer alan bitki sistemi bu teknolojinin yaydığı zararlı ışınlardan insanlara göre daha fazla etkilenecektir. Ekosistemin işleyişi için önemli rolleri olan böcek ve kuş türlerini uzaklaştırarak ekosistemin işleyişini olumsuz etkileyecektir. Almanya’da Aachen Üniversitesi tarafında gerçekleştirilen çalışmada güçlü radyo frekansına maruz kalan alanlar ile kanser teşhisi konan fareler arasında açık bir bağlantı olduğunu gösteren bir çalışmaya imza atmışlardır.

Powered by themekiller.com