Lizbon Cad. No: 33/4-5 Aşağı Öveçler Çankaya / Ankara

Bu hikâyenin başkahramanı siz misiniz?

Seyir halinde ilerlerken birden yakıtınızın azaldığını fark ettiğinizi düşünün. Bir akaryakıt istasyonuna girip, deponun dolmasını beklerken birden gözünüz araca takılır. Yıkama ihtiyacı olduğuna karar verip, istasyonun yıkama servisine doğru gidersiniz. Aracın yıkama servisinden çıkmasını beklerken hemen kenarda volta atmaya başlarsınız. Ve birden yıkama alanından hiç beklenmedik sesler yükseldiğini fark edersiniz. Endişeyle yıkama alanına baktığınızda yıkama makinesinin kontrolden çıkıp, aracınızı darp ettiğini görürsünüz. Korku ve panikle görevlilere seslenip, makinenin durdurulmasını istersiniz. Makine durur ancak olan olmuştur. Aracın çeşitli yerlerindeki göçükler ile fazlasıyla zarar uğramışsınızdır.

Peki, sizce makineyi bozan neydi? 

Biz söyleyelim, fidye yazılımları. 

Şaşırabilirsiniz çünkü bu zamana kadar hep; cep telefonu, tablet ve bilgisayarlar üzerindeki tehlikelerden bahsettik. Ancak tehlikenin büyüyeceğini ve bunların sadece bir başlangıç olduğunu da duyurmuştuk. Fidye yazılımlarının genişleyen etki alanlarına baktığımızda, mail üzerinden gerçekleştirilen saldırıların artık ilkel kaldığını söyleyebiliriz.

Arabanızda yer alan akıllı sistemlere, bankamatiklere ve hatta gemilerin sistemlerine dahi sızabiliyorlar. Özetle, akıllı sistemlerin yer aldığı her cihaz veya alana girmeyi hedefliyorlar ve giriyorlar. Hayatlarımız giderek sanallaşırken, suç işleyiş şekilleri de buna paralel olarak değişiyor. Konu hakkında tedbir almanın seçenek değil, zorunluluk olduğu bir dönemdeyiz. Ancak doğru kanallar ve nitelikli çözüm yollarına başvurmak kaidesiyle…

Siber güvenlik çözümlerimizle tanışmak veya konu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için bize ulaşabilirsiniz.

Related Posts

Powered by themekiller.com