Lizbon Cad. No: 33/4-5 Aşağı Öveçler Çankaya / Ankara

Amazon Nehri Kadar Büyük Bir Başarı Öyküsü

Teknoloji, internet ve girişim üçgeni dahilinde bir başarı öyküsü anlatılacaksa, o hikayenin bir garajda başlaması elbette kaçınılmaz. E-ticaret devi Amazon’un hikayesi de bir garaj klişesiyle başlıyor. Jeff Bezos, “canı sıkıldıkça” hobi odasına dönüşmüş garaja gidiyordu ve o sırada Amazon’un temellerini attı. Peki, Jeff Bezos kimdir, Amazon denilen şey nedir?

Okuldan Atılmayan ya da Okulu Bırakmayan Bir Girişimci

Büyük başarılara imza atan girişimcilerin okul hayatında spesifik olaylar hep olmuştur. Bu olaylar genellikle söz konusu girişimcinin okulu bırakması ya da okuldan atılması şeklindedir. Ama Jeff Bezos, bu spesifik imzayı okul hayatındaki başarılarla atmış. Yeni doğmuş bir bebekken öz babasının terk ettiği Jeff, Miguel Bezos’un evinde üvey oğul oldu. Bu evdeki garaj ise Jeff Bezos’u “e-ticaretin öz babası” yaptı.

Sadece üstün yeteneklilerin girebildiği bir liseden mezun olup Princeton Üniversitesi‘nde Bilgisayar Bilimleri lisans programında bölüm birincisi oldu. Wall Street gibi bir evrende başarılı olarak ticaretten anladığını kanıtlayan Bezos; Fintel ve Bankers Trust’ta “en genç başkan yardımcısı” unvanı ile çalıştı. DE Shaw’dan gelen teklifi değerlendirerek bir süre de bu firmada çalıştı ve pek çok insanın hayalini bile kuramayacağı bir kariyeri terk ederek garajına döndü. Bu garajda ise sadece kendisinin hayalini kurabileceği bir girişimin temellerini attı.

Jeff Bezos’un Sihri: Abra “Cadabra” 

Dilimize “e-ticaret” kavramını yerleştiren olay, Bezos’un “internetten kitap satma” fikriydi. Bu küçük fikrin büyük bir servete dönüşmesine “şans” ya da Bezos’un ileri görüşlülüğü diyebilirsiniz fakat bunun ciddi bir başarı öyküsü olduğunu inkâr edemezsiniz. Öyle ki bu fikrin her yanı incelikle düşünülmüş. Sitenin adını başlangıçta “Cadabra” olarak düşünen Bezos, bir süre sonra bu ismin “kadavra” kelimesini çağrıştırdığını fark ederek değiştirme kararı almış. Kitap satacağı için yeni ismi alfabenin ilk harfiyle başlatmayı planlayan Bezos, girişiminin “Amazon nehri kadar büyük” olmasını dileyerek bu isimde karar kılmış.

Amazon nehrinin büyüklüğünü küçük bırakan bu başarı öyküsü, 1995 yılında Amazon’un açılmasıyla başladı. Amerika’daki 50 eyalete ve 45 ülkeye kitap sattığında ise Amazon henüz 1 aylıktı. 1999’da Time Dergisi’nin “Yılın Adamı” seçtiği Bezos, bir yıl sonra dünyaya yayılmaya başladı ve farklı ülkelere özel Amazonları da açtı. Yeni hizmetler ile büyümeye devam eden Amazon, kısa sürede dünyanın en büyük e-ticaret sitesi oldu. E-kitap okuyucu, tablet gibi ürünler de üretmeye başlayan Amazon’un kurucusu Bezos, günümüzde “dünyanın en etkili CEO’su” olarak kabul ediliyor.

Yenilikçi girişimleri ile Türkiye’den de ciddi bir müşteri portföyü toplayan Amazon, 2018 yılında da amazon.com.tr versiyonunu hizmete açtı.

Sizlerin de hayata geçirmeyi umduğu e-ticaret fikirleri varsa konu hakkında bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Related Posts

Powered by themekiller.com