Lizbon Cad. No: 33/4-5 Aşağı Öveçler Çankaya / Ankara

Yükselen Trend: Mobil Uygulamalar

Günümüzde mobil teknolojiler tam anlamıyla bir devrim yaratmış durumda. Sadece kitle iletişim alışkanlıklarını değil, akla gelebilecek pek çok konu üzerinde etkili olan bu çok özel alan, yeni nesil teknoloji dilinin ta kendisi. 

Akıllı telefonların yaygınlaşmasından sonra fark ettik ki cebimizde duran bu sihirli aygıtlar, birer cep bilgisayarı olarak tasarlanmış. Dijital bankacılık hizmetlerinden, aktif internet kullanımına, elektronik alışveriş süreçlerinden sosyal medyaya dek birçok ihtiyacımızı artık akıllı cihazlarımız üzerinden götürüyoruz. Teknoloji deyim yerindeyse cebimize sığmış durumda. Sadece arama yapmanın bile müthiş bir heyecan yarattığı cep telefonları, bugün size dünyanın diğer bir ucundan alışveriş yapma, yakınlarınızla görüntülü konuşma ya da faturalarınızı tek bir tuşla ödeme olanağı tanıyor. 

Bugün mobil teknolojilerinin geldiği nokta düşünüldüğünde saydığımız bu örnekler aslında devede kulak kalıyor. Akıllı telefonlara karşı bu denli bir bağımlılık içinde olmamızın en önemli nedeni elbette içinde yer alan mobil uygulamalar. Mobil uygulama, özetle masaüstü bilgisayarlarımıza yüklediğimiz programlardan farklı değil. Bilgisayarlarda yer alan programlar genellikle bilgisayarın performansını artırmaya yönelik bir motivasyonla hazırlanan teknik içeriklerden oluşuyordu. Oysa mobil uygulama ya da aplikasyonlar, cep telefonunun dinamiklerinden beslenen, kullanıcı deneyimlerini ve alışkanlıklarını göz önünde bulunduran, eğlenceli işlevsel veya yaratıcı içeriklerden oluşuyor. 

Teknoloji dijital dönüşüm ve devrimine henüz daha yeni başlıyor. Önemli olan bu döneme adapte olmayı beceren kullanıcılardan ve girişimcilerden biri olmamız. Mobil uygulamalar, bu dijital dönüşüm çağının odak noktasında yer alıyor. Bugün en vasat işletmelerin bile müşteri kitlelerine daha iyi hizmet vermek, onlarla daha iyi bir temas kurmak adına mobil uygulamalara sarıldığını, bu konuya eskiye kıyasla daha fazla önem verdiğini görüyoruz. Akıllı telefonlarda ya da tabletlerde sonuç veren, yazılım odaklı tasarımlara kısaca mobil uygulama diyoruz. 

Mobil uygulamalar, cep telefonu için işlevsel olarak kullanılabilecek içerikler haricinde oyun ya da filmlerden de oluşabilir.  Mobil uygulamalar ücretli ve ücretsiz olmak üzere Google Play Store ya da App Store gibi platformlarda kendine yer bulur. Bugün dijital medyalara insanların harcadığı toplam zamanın yaklaşık %52’lik bölümünü mobil uygulamalar oluşturmakta. Diğer yandan akıllı telefon sahipleri cep telefonu kullanırken %88 düzeyinde mobil uygulamalarda vakit geçirmeyi tercih ediyor. Dünyanın en önemli 500 şirketinin baz alındığı bir araştırmada ürün satışlarının yarısına yakınının mobil uygulama üzerinde gerçekleştiği ortaya konulmuş. Mobil uygulamalar dijital dünyanın yakın gelecekte de en güçlü oyuncusu olmaya devam edecek gibi görünüyor. 

Related Posts

Powered by themekiller.com