Lizbon Cad. No: 33/4-5 Aşağı Öveçler Çankaya / Ankara

Türkiye’de Mobil Oyun Pazarı 

Günümüzde dijitalleşme her alanda hız kesmeden değişmeye ve gelişmeye devam ediyor. Mobil uygulamalar da gün geçtikçe kullanıcıların hayatlarının büyük bir alanını kapsamaktadır. Özellikle Türkiye’de mobil penetrasyon her yıl daha da ilerlemektedir. Mobil oyunlarda bu pazarın büyük bir kısmını kaplamaya devam ediyor. 

Türkiye’de Mobil Oyun Pazarı 

Teknolojik gelişmeler dijital oyun sektörünün gelişiminde oldukça etkilidir. Dünya genelinde milyonlarca insan dijital oyun oynuyor. Fransa’da 31,6 milyon, ABD’de 160 milyon, Almanya’da 37,2 milyon, Çin’de 656 milyon ve Rusya’ da 71 milyona yakın insan her gün mobil oyun oynuyor. Dünya mobil oyun sektörü pazar büyüklüğü 2019 yılında 140 milyar doları aşmış durumdadır. 2018 yılında her yerde rahatça oyun oynayabilmeniz için oyun odaklı akıllı telefonlar çıkmıştır. Popüler online oyunların hem Android hem de İOS platformlarına uygun olarak sunulması mobil oyun sektörü ciddi anlamda canlandırdı. 

Türkiye mobil oyun sektöründe 2018 yılı verilerine bakıldığında dünyada gelir sırasında 18. sıradadır. İstatistiklere göre Türkiye en fazla oyun oynama sırasında dünyada 3. sıradadır. Türkiye’de günde en az 1 kere mobil uygulamadan oyun oynayan kullanıcıları oranı % 48 dir. Bu oranlara bakıldığından ülkemizde mobil oyun sektörünün daha da gelişmesi beklenmektedir. 2018 yılında Türkiye’de 30 milyon olan oyuncu sayısı 2019 yılında 32 milyona çıkarak toplam mobil oyun pazarı cirosu 826 milyon dolara çıkmıştır. 

Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği (TOGED) yayınladığı verilere göre Türk oyun geliştiricileri 2017 yılında oyun ihracatı önceki yıllara göre % 40 artarak 700 milyon dolara ulaşmıştır. Akıllıca yapılan bir strateji ve yatırımla bu ihracat oranları daha da artacaktır. Türkiye’de Gelişen Mobil Oyun Sektörü Türkiye’de mobil uygulama kullanımı birçok alanda farklılık göstermektedir. Teknolojinin ilerlemesi ile özellikle son yıllarda mobil oyun alanında gelişen sektör her yaş grubuna hitap ediyor. 

Türkiye’de en çok mobil oyun oynayan yaş grubu %35’le 25-34 yaş arasındaki kullanıcılardır. %28’le 35-44 yaş grubunu takip ederken, %21’lik oran da 18-24 yaş arası kullanıcıları kapsamaktadır. Erkekler %57 oranında mobil oyun oynarken bu oran kadınlarda % 42 oldu. Türkiye’de 2019 yılı içinde en çok popüler olan oyunlar Hyper-Casual oyunları oldu. Daha etkili reklam stratejileriyle yayıncıların kullanıcı kazanımı gittikçe artmaktadır. Detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz. 

Related Posts

Powered by themekiller.com