Lizbon Cad. No: 33/4-5 Aşağı Öveçler Çankaya / Ankara

Siber Saldırı 53 Milyar Dolar Zarara Yol Açabilir!

Küresel çapta bir siber saldırının dünya ekonomisine 53 milyar dolarlık zarara yol açabileceği bildirildi.
Sigorta şirketi Lloyd’s of London ve risk modelleme şirketi Cyence tarafından hazırlanan raporda, bir bulut hizmeti sağlayıcısına varsayımsal olarak siber saldırı düzenlenmesi ve dünya çapındaki işletmelerin bilgisayarlarına yönelik saldırılarda oluşabilecek potansiyel ekonomik kayıplar incelendi. Bu incelemenin ardından ortaya çıkan sonuç korkutturucu oldu: Küresel bir siber saldırı 4,6 milyar ila 53 milyar dolar ekonomik kayba neden olabilir.
Üstelik bununla da sınırlı değil, rapor göre böyle bir siber saldırının yol açacağı fiili kayıp ise 121 milyar dolara kadar çıkabilir. Hatırlandığı gibi en çok Rusya ve Ukrayna’yı etkileyen “Petra” virüs yazılımı tarafından haziranda yapılan saldırıda binlerce bilgisayar etkilenmişti. Saldırıya neden olan yazılımın Avrupa’da bazı ülkeler ile ABD’de de yayıldığı ve bazı önemli şirketlerin bilgisayarlarını ele geçirdiği belirtilmişti.
Mayıs ayında ise “WannaCry” isimli yazılımla düzenlenen uluslararası siber saldırı, Britanya’nın Ulusal Sağlık Sistemi’ni felç edip tüm dünyaya hızla yayılarak çok sayıda ülkede on binlerce kişi ve kuruluşu vurmuştu. Saldırı, Türkiye de içinde olmak üzere 150 ülkede etkili olmuştu. Uzmanların görüşlerine bakılırsa siber saldırıların sonu gelmeyecek. Saldırıya maruz kalmadan kişi ve kurum bilgisayarlarınızı koruma altına almak için ekibimizin desteğini alabilirsiniz.

Powered by themekiller.com