Lizbon Cad. No: 33/4-5 Aşağı Öveçler Çankaya / Ankara

Giderek Büyüyen Ransomware Tehdidi ve Bilgi Grafiği

Ransomware en bilinen şekliyle bilgisayarlardaki dosyaları şifreleyerek erişimi engelleyen yazılımlardır. Türkçeye ‘fidye yazılımı’ olarak aktarılan bu tür kötü amaçlı yazılımlar, şifreyi çözmek için fidye talebinde bulunurlar. Her ne kadar uzun zamandır var olsalar da, son yıllarda çok sayıda yeni Ransomware ailesinin ortaya çıkması nedeniyle yeniden dikkatleri çektiler.

2016 yılı Ransomware ailesine yeni üyelerin eklendiği ve çok fazla saldırının yapıldığı bir yıl oldu. Yıl boyunca İngiliz işletmelerin yaklaşık% 54’ü bir Ransomware saldırısı yaşadı. Bu kötü amaçlı yazılım biçimi geçtiğimiz yıl birçok soruna neden olmuş ve pek çok işletmeyi şimdiye dek hiç olmadığı kadar etkilemiştir.

Ransomware yazılımlar sisteme girdikten sonra kullanıcı dosyalarını kilitler, bu dosyalar yalnızca saldırganının fidyeyi aldıktan sonra tedarik edeceği bir anahtarla çözülebilir. Fidye ödemeleri durumunda bile kullanıcının dosyalarını geri alacağına dair bir garanti yoktur.

Son dönemde, bilgisayar korsanları, Ransomware’i dağıtmak için ‘sahtekârlık’ yapmayı tercih ediyorlar. Güveninizi kazanmak için bir iş arkadaşınız, patronunuz ya da tanıdığınız birini taklit ediyor ve sizi kendilerine inandırıyorlar. Kullandıkları en yaygın araç da elbette e-postalar…

Yalnızca 2016’da Ransomware saldırılarında% 3,500 oranında bir artış oldu. Oran giderek artıyor ve yazılımlar sürekli şekil değiştiriyor. Kendinizi ve işletmenizin güvenliğini korumak için bu kötü amaçlı yazılımdan haberdar olmanız gerekir. Ve elbette bunlara karşı önlem almanıza olanak sağlayacak özel güvenlik çözümlerinden yararlanmalısınız.

Ekibimiz tarafından hazırlanan bilgi grafiğine bir göz atmanızda yarar var.

Powered by themekiller.com