Lizbon Cad. No: 33/4-5 Aşağı Öveçler Çankaya / Ankara

Endüstrinin Değişen Dinamiklerini Kavrayanlar Öne Çıkıyor 

Endüstri, bugüne dek üç ana dönemle radikal biçimde kabuk değiştirdi. Endüstri devriminin dördüncü ve nesli olan Endüstri 4.0, son zamanlarda adını sıklıkla duyduğumuz bir tabir. Sanayi devriminin bu yeni halkası, bugünden başlamak kaydıyla epey uzunca bir süreyi etkisi altına alacak gibi görünüyor. Bu sürecin dinamiklerine hakim olmak, çağın beklenti ve taleplerini kavramak oldukça önemli.

Endüstriyel üretim bugün tamamen bambaşka bir boyuta evirilmiş durumda. Bu dönüşüm, üretim süreçlerini köklü bir şekilde değiştirecek gücü kendinde barındırıyor. Teknolojiye ve dijital dönüşüme ayak uyduramayanlar yeni otomasyon döneminde ayakta kalabilmesi pek kolay değil. Endüstri 4.0, daha çok bilişim teknolojilerine, donanıma ve yazılım konularına odaklanmış durumda.

Görece daha az yer kaplayan; ancak verimlilik düzeyi artırılmış, ortaya yüksek bir performans koyabilen, öte yandan güvenlik açısından çok daha üst düzey donanımlar, yeni çapın en önemli enstrümanları olacak. Tabi tüm bu donanımların sağlıklı bir şekilde çalışması adına gerek işletim sistemleri gerekse de yazılım sistemleri deyim yerindeyse bir devrim gerçekleştirecekler.

Akıllı fabrikalar kavramına aşina olacağımız dijital dönüşüm çağında insana duyulan ihtiyaç çok daha azalacak, öte yandan üretimin niteliği ve niceliği artacak. İmalat sistemlerinde makineleşmenin kendini daha fazla hissettirdiği sistemleri ifade eden otomasyon, üretim süreçlerine damga vuracak. Nitekim bu dönüşümün ayak izlerine daha şimdiden rastlıyoruz.

Bugün yazılım o denli mühim bir konu haline geldi ki artık işletmelere özgü yazılım sistemleri geliştirildiğini görüyoruz. Bu değişen pazar koşullarının hemen her sektöre yansıyacağını söyleyebiliriz. Hatta sistem, doğası gereği pek çok yeni sektörü doğuracak.

Bugün sağlık sektöründen savunma sanayisine dek akla gelebilecek her alanda yazılımın ne kadar büyük farklar yarattığını görüyoruz. Bu farklar ülke bazında da belirleyici oluyor. Gelecekte ülkeler arasındaki gücü silahlar değil yazılım ile yeni endüstri ve üretim koşulları belirleyecek.

Yapay zekanın ve otomasyon üretimlerin konuşulduğu bu yeni döneme işletmelerin doğru şekilde adapte olması son derece önemli. Bugün pek çok şirketin gider ve yatırım kalemlerinin önemli bir bölümünü yazılım projeleri oluşturuyor.

Yazılımın altın çağını yaşadığı bu dijital dönüşüm evrenine dair merak ettiklerini sormak, danışmak ya da hizmet almak adına dilediğiniz zaman bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Related Posts

Powered by themekiller.com