Lizbon Cad. No: 33/4-5 Aşağı Öveçler Çankaya / Ankara

Dijital Çağın Vazgeçilmezleri: Mobil Uygulamalar

 

Tam anlamıyla akıllı telefonların damga vurduğu, yapay zekanın konuşulmaya başlandığı, internet kullanımının tavan yaptığı bir çağın ortasındayız. Bu büyük dijital çağın en önemli enstrümanlarından bir tanesi de hiç kuşku yok ki mobil uygulamalar. Akıllı telefonlar ya da tabletler için özel biçimde kodlanmış olan yazılımlar, mobil uygulama olarak tanımlanabilir.

Mobil uygulamalar, ilgili cihazın teknik dinamiklerine uygun olarak tasarlanır. Bu tip uygulamalar işletim sistemine göre Android ya da IOS tabanlı olarak üretilir. Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla beraber mobil uygulamanın önemi de bir kat daha artmış oldu. Mobil uygulamalar oldukça geniş bağlamda değerlendirilebilir. Çeşitli temalar etrafında üretilen aplikasyonlar, geniş kitlelere belli konularda hizmet kolaylığı sunar. Bu bağlamda alışverişten eğlenceye, bankacılık sisteminden sosyal medyaya dek akla gelebilecek her konuda mobil uygulamalar oluşturmak mümkündür.

Mobil uygulamaların bu önlenemez yükselişi aynı zamanda işletmelerin de kısa süre içinde dikkatini çekmeye başlamıştır. Bu bağlamda işletmeler artık geleneksel reklam metotlarının yanında mobil uygulamalardan yeni nesil bir iletişim aracı olarak yararlanmaya başlamıştır. Günümüzde küçük ya da orta ölçekli firmalar da dahil olmak üzere kendilerine ait mobil uygulamalar tasarlatmak adına harekete geçiyor. Diğer yandan web sitelerinin mobil uyumluluğa sahip olup olmadığı de firmalar adına artık oldukça önemli bir konu. Hedef kitleye daha kolay ulaşma noktasında, ürünlerin tanıtımı ya da satışında, üyelik ve iletişim süreçlerinde mobil uygulamaların pek çok avantajı bulunur.

Bugün insanlar alışveriş yapmak için firmaların web siteleri yerine mobil uygulamalarını tercih ediyor. Sosyal medya platformlarına bir tarayıcı üzerinden girmek yerine ilgili uygulamalara yöneliyorlar. Bu durum alışveriş siteleri başta olmak üzere pek çok site için de geçerlidir. Mobil uygulamalar hem kurumsal imaj açısından hem kullanım kolaylığı ve hız açısından büyük avantajlar sunar. İyi bir mobil uygulamaya sahip olan şirketler kendi rekabet alanlarında rakiplerine karşı fark yaratabiliyor.

Yapılan araştırmalar, internet kullanıcılarının %85’inin mobil uygulaması olan firmaları daha güvenilir bulduğu gerçeğini ortaya koyuyor. Günümüzde insanlar ortalama 6 dakikada bir akıllı telefonlarının ekranına bakıyor. Bugün e-ticaretin %50’sinden fazlası mobil uygulamalar üzerinden gerçekleşiyor. Amerika’da yapılan bir ankette, ortalama bir telefonda 40 civarında uygulama olduğu görülmüştür. Türkiye’de bir sene içinde 300 milyondan fazla mobil uygulama indiriliyor.

Günümüzde pazar içinde gittikçe daha da büyük bir paya sahip olmaya başlayan mobil uygulamanın bir parçası olmak ve mobil uygulamalar hakkında daha kapsamlı bilgiler edinmek için bizlerle iletişim kurmanız yeterlidir.

Related Posts

Powered by themekiller.com